Asset Publisher
OCHRONA LASU
Prowadzenie zabiegów gospodarczych nakierowanych na podniesienie odporności biologicznej drzewostanów, utrzymanie właściwego poziomu ich zdrowotności i ochrona przed szkodliwym działaniem czynników biotycznych (owady, grzyby) i abiotycznych (wiatry, susze, okiść śniegowa).- to nasz trwale realizowany, zasadniczy cel.
Składają się nań między innymi:
- ochrona przed szkodliwymi owadami - głównie przed kornikiem drukarzem - wykładanie pułapek klasycznych i feromonowych, usuwanie zaatakowanych drzew, wywieszanie budek lęgowych dla ptaków, ochrona mrowisk,
- ochrona przed zwierzyną leśną - zabezpieczanie drzew w uprawach i młodnikach preparatami chemicznymi, grodzenie upraw, wykładanie drzew do spałowania, palikowanie sadzonek w uprawach,
- ochrona upraw leśnych przed gryzoniami - wystawianie czatowni dla ptaków drapieżnych,
- ochrona przed grzybami - powodującymi choroby aparatu asymilacyjnego drzew oraz sadzonek na szkółce, jak również zgniliznę drewna.
Pomimo, iż zdajemy sobie sprawę z pozycji, jaką zajmujemy w nierównej walce z siłami natury, próbujemy zabezpieczyć i przygotować nasze lasy na atak z ich strony. W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie wyeliminować przyczyn, staramy się maksymalnie ograniczyć skutki. Przebudowujemy drzewostany na wielogatunkowe i wielopiętrowe, stosując wyłącznie rębnie stopniowe i przerębowe. Lasy prowadzone w taki sposób są swoją strukturą zbliżone do lasów naturalnych, a co za tym idzie znacznie stabilniejsze i bardziej odporne na szkodliwe działanie sił natury. Są również zdrowsze, skuteczniej walczą z chorobami i pasożytami, a także szybciej regenerują uszkodzenia.