Asset Publisher Asset Publisher

OCHRONA LASU

Prowadzenie zabiegów gospodarczych nakierowanych na podniesienie odporności biologicznej drzewostanów, utrzymanie właściwego poziomu ich zdrowotności i ochrona przed szkodliwym działaniem czynników biotycznych (owady, grzyby) i abiotycznych (wiatry, susze, okiść śniegowa).- to nasz trwale realizowany, zasadniczy cel.

Składają się nań między innymi:

  • ochrona przed szkodliwymi owadami - głównie przed kornikiem drukarzem - wykładanie pułapek klasycznych i feromonowych, usuwanie zaatakowanych drzew, wywieszanie budek lęgowych dla ptaków, ochrona mrowisk,
  • ochrona przed zwierzyną leśną - zabezpieczanie drzew w uprawach i młodnikach preparatami chemicznymi, grodzenie upraw, wykładanie drzew do spałowania, palikowanie sadzonek w uprawach,
  • ochrona upraw leśnych przed gryzoniami - wystawianie czatowni dla ptaków drapieżnych,
  • ochrona przed grzybami - powodującymi choroby aparatu asymilacyjnego drzew oraz sadzonek na szkółce, jak również zgniliznę drewna.

 

Pomimo, iż zdajemy sobie sprawę z pozycji, jaką zajmujemy w nierównej walce z siłami natury, próbujemy zabezpieczyć i przygotować nasze lasy na atak z ich strony. W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie wyeliminować przyczyn, staramy się maksymalnie ograniczyć skutki. Przebudowujemy drzewostany na wielogatunkowe i wielopiętrowe, stosując wyłącznie rębnie stopniowe i przerębowe. Lasy prowadzone w taki sposób są swoją strukturą zbliżone do lasów naturalnych, a co za tym idzie znacznie stabilniejsze i bardziej odporne na szkodliwe działanie sił natury. Są również zdrowsze, skuteczniej walczą z chorobami i pasożytami, a także szybciej regenerują uszkodzenia.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Międzynarodowy Dzień Lasów

Międzynarodowy Dzień Lasów

22 marca, w Starym Parku w Słupcu posadziliśmy dęba -potomka najstarszego rosnącego w Polsce dębu „Chrobry”.

Okazją do tego wydarzenia było 100-lecie istnienia Lasów Państwowych oraz obchodzony 21 marca Międzynarodowy Dzień Lasów.

Uroczystość rozpoczął Burmistrz Tomasz Kiliński, a głos zabrali Jarosław Przybył oraz Anna Szczepan. Nie zabrakło serdeczności dla leśników oraz życzeń pomyślności i dbałości o nasze wspólne dobro, jakim są lasy.
Zaproszeni uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Nowej Rudzie oraz przedszkolaki z Przedszkola "Mali Odkrywcy" i "Krainy Malucha" przygotowali wspaniałe występy oraz pięknie zaśpiewali piosenki o przyrodzie.
To właśnie uczniom Szkoły Podstawowej nr 7 została przekazana opieka nad dębem, który będzie im szumiał w przyszłości.
 
Zdjęcia W. Lewandowski